Spożywanie posiłków jest naszą codzienną czynnością. Wraz z nimi dostarczamy organizmowi niezbędnych składników do przemiany materii w energię konieczną do codziennego funkcjonowania zarówno w czasie pracy jak i odpoczynku urlopowego. Już na początku XX wieku było wiadome, że społeczeństwa żywiące się pokarmami obfitującymi w tłuszcze i cholesterol wykazują dużą zapadalność na miażdżycę natomiast w społeczeństwach spożywających mało takich pokarmów zapadalność na tę chorobę nie jest wysoka. Przejawiało się to zdecydowanie wyższym odsetkiem takich schorzeń jak na przykład zawał serca i udar mózgu u pacjentów spożywających dietę bogatą w cholesterol oraz inne wysokonienasycone kwasy tłuszczowe. Taka niebezpieczna dieta codzienna to głównie fast foody, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, nadmiar w spożyciu cukrów i słodyczy.  Właśnie te pokarmy są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które z kolei są głównym czynnikiem od którego zależy stężenie cholesterolu w surowicy oraz zachorowalność i umieralność w wyniku rozwinięcia choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego.

dieta

Jakie produkty zatem powinniśmy spożywać codziennie?  Z produktów zbożowych pełnoziarniste płatki owsiane i jęczmienne, kasze gryczane i jęczmienne, ryż brązowy i dziki, makaron z razowej mąki, chleb żytni pełnoziarnisty.  Codziennie powinniśmy dostarczać w diecie 400-600g różnych surówek, skraplanych octem winnym lub sokiem z cytryny z dodatkiem ziół. Również codziennie powinniśmy spożywać owoce, pamiętając jednak, że zawierają one sporą dawkę węglowodanów, zatem również mają dużo kalorii. Z produktów mleczarskich należy wybierać  produkty chude: mleko,jogurt,kefir,maślankę 0-0,5% tłuszczu, ser biały chudy lub półtłusty.  Jeśli to możliwe, nawet kilka razy w tygodniu należy jeść danie z tłustej ryby morskiej. Takie mięso dostarcza dużo zdrowych kwasów tłuszczowych – omega 3. Jeśli chodzi o mięso to należy wybierać jedynie mięso drobiowe oraz chude wędliny. Bardzo ważnym składnikiem zdrowej diety jest unikanie soli. Zastępujemy ją ziołami świeżymi lub suszonymi takimi jak: majeranek, tymianek,bazylia,oregano, lubczyk.

Należy pamiętać, że wdrażanie zasad zdrowego żywienia rozpoczynamy już w dzieciństwie, stopniowo po skończeniu 2 roku życia. Zwyczaje żywieniowe utrwalają się bowiem około 5 roku życia.  Tak wczesne wdrażanie zasad zdrowego żywienia, z ograniczeniem tłuszczu włącznie, nie wpływa ujemnie na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Bardzo ważne jest urozmaicenie codziennego żywienia. Nie ma bowiem produktu, który zawiera wszystkie, niezbędne składniki pokarmowe.  Ponadto niektóre pokarmy zawierają składniki pozwalające na lepsze przyswajanie innych składników. Tak przykładowo tłuszcze ułatwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach a witamina C żelaza.

Otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo- naczyniowych. Aby utrzymać prawidłową masę ciała, należy uprawiać ćwiczenia fizyczne. Spożywanie produktów wysokokalorycznych należy regulować w zależności od masy ciała. Codzienne ważenie przy pomocy dokładnej, elektronicznej wagi pozwoli nam rozeznać czy w danym dniu możemy sobie pozwolić na słodycze. Nawet umiarkowane zmniejszenia masy ciała powoduje poprawę tolerancji glukozy i spadek stężenia trójglicerydów w surowicy. Pacjent z nadwagą i upośledzoną tolerancją glukozy jest zagrożony rozwojem cukrzycy. Wiemy, że cukrzyca jest bardzo istotnym czynnikiem ryzyka  rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

W ostatnich latach również w Europie i Polsce pojawiły się Gabinety Lekarskie przedstawiające i wdrażające zasady Medycyny Chińskiej. Z  moich kilkuletnich obserwacji wynika, że stanowią one bardzo ważny element we wdrażaniu zasad zdrowego żywienia. Dietetyka oparta na tych zasadach pozwala łatwo przestawić organizm na tory właściwego żywienia i długotrwałe efekty w postaci utraty zbędnej masy ciała i poprawy sylwetki.
Również w naszej Przychodni mieści się taki gabinet prowadzony przez dr Marię Matejko. Przyjęcia po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod numerem   + 48 602 588 678.