Za wrażenie i uczucie kołatania serca odpowiedzialne są najczęściej zaburzenia rytmu serca. Takie objawy, zgłaszane przez pacjenta występują na przykład u osób całkowicie zdrowych z powodu nadkomorowych arytmii. W tym przypadku czynnikiem odpowiedzialnym za epizody arytmii są stosowane używki: alkohol, papierosy i kawa wypijana w dużych ilościach. Bardzo istotnym czynnikiem wywołującym arytmie jest stres.Narażenie na długotrwały stres, szczególnie
w wymiarze zdarzeń negatywnych takich jak choroba lub utrata bliskiej osoby, niepowodzenia w pracy, kłopoty finansowe lub nawet problemy w relacjach międzyludzkich ( zawód miłosny ) mogą być mechanizmem wywołującym zaburzenia rytmu serca, a tym samym zgłaszane do lekarza kardiologa kołatanie serca. Możliwość wystąpienia kołatania serca w wyniku zaburzeń rytmu serca wzrasta z wiekiem. Jest ona również czasem wywołana przez schorzenia innych narządów jak na przykład nadczynność tarczycy.
Uczucie kołatania serca może być jednak także związane z istotnymi schorzeniami układu sercowo naczyniowego. Najczęściej w tym przypadku za kołatanie odpowiedzialne są komorowe zaburzenia rytmu serca. Są one o wiele bardziej groźne i zwykle związane z istotnym schorzeniem serca. Występują u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, po zawale serca z nadciśnieniem tętniczym u chorych z wadami serca. Zaburzenia rytmu serca komorowe mogą być pojedyncze lub mogą występować w formach złożonych. Najbardziej złożoną formą tych arytmii oraz jednocześnie najbardziej niebezpieczną formą jest częstoskurcz komorowy. Ta arytmia powoduje zatrzymanie krążenia i jeśli pomoc nie przyjdzie szybko rokowanie niestety jest niekorzystne.
Najczęściej występującą arytmią serca jest migotanie przedsionków. Jego występowanie jest wprost proporcjonalne do wieku. Opisy tej arytmii są znane już u człowieka od 1903 roku. Stąd jest określana jako arytmia dziadków i dziadek arytmii. Badania epidemiologiczne wykazują, że na tę arytmię narażone jest około 4,5 mln. mieszkańców Europy.
Jak postępować w przypadku stwierdzonego u siebie tzw. kołatania serca? Oczywiście pierwszym warunkiem koniecznym w prawidłowym zachowaniu jest wizyta u kardiologia i wykonanie podstawowych badań. Tymi badaniami są badanie EKG, najprostsze i najtańsze, badanie fizykalne kardiologiczne, pomiary ciśnienia tętniczego. Jeśli kardiolog uzna, że konieczne jest pogłębienie diagnostyki to istnieje możliwość wykonania badania echokardiograficznego dla oceny poszczególnych struktur serca oraz badania holterowskiego dla całodobowej oceny rytmu serca. W przypadku podejrzenia schorzeń innych narządów, które wpływają na serce i wywołują arytmię, lekarz kardiolog wyda skierowanie na badania krwi w kierunku oceny hormonów tarczycy. Również kardiolog zdecyduje czy konieczne jest leczenie farmakologiczne np. tabletki czy leczenie zabiegowe np. ablacja w wybranych przypadkach arytmii. W szczególnych sytuacjach kardiolog ma możliwość skierowania pacjenta do leczenia szpitalnego, celem zapobieżenia wystąpieniu groźnych powikłań.