Elektrokardiografia (EKG) jest to podstawowe badanie w kardiologii. Polega na ocenie czynności elektrycznej serca. Na podstawie tego badania można wnioskować o rytmie serca, ocenić czy pracuje ono prawidłowo czy np. zbyt wolno. Można wykryć zaburzenia rytmu serca, które pacjent podaje jako kołatania serca.
Bardzo łatwo można wykryć migotanie przedsionków, najczęstszą arytmię serca. Ponadto co bardzo ważne, można stwierdzić niedokrwienie mięśnia sercowego.
Na podstawie analizy pewnych elementów w zapisie EKG potwierdzimy zaburzenia w ukrwieniu mięśnia serca. W skrajnych przypadkach, jeśli chory zgłosi się z powodu silnych dolegliwości bólowych w klatce piersiowej, EKG pozwoli rozpoznać zawał serca i skierować pacjenta do szybkiego leczenia szpitalnego. Badanie EKG wykonywane jest przez pielęgniarkę w pozycji leżącej w całkowitym spoczynku.
Badanie jest zupełnie niebolesne. Jest wykonywane rutynowo przy każdej wizycie lekarskiej oraz u pacjentów, którzy zgłosili się po raz pierwszy z wizytą wstępną. Badanie EKG obok badania fizykalnego, wykonywanego przez kardiologa, pozwala szybko potwierdzić prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia u osób zdrowych.