holter KielceBadanie Holtera (holter) jest to rejestracja zapisu EKG w ciągu 24 godzin. Jest to bardzo ważne badanie dla oceny rytmu serca, wykrycia arytmii lub zbyt wolnej czynności serca.
Przy pomocy tego badania możemy określić jaki jest rytm dobowy serca i jak się on przedstawia w poszczególnych porach dnia i nocy. Takie monitorowanie serca w ciągu doby ma bardzo duże znaczenie. Możemy wykonać badanie EKG, ale to jest tylko kilkanaście sekund. W ciągu całodobowej oceny rytmu serca mamy bardzo duży materiał do analizy. Zwolnienia pracy serca w czasie analizy zapisu dobowego EKG są niejednokrotnie podstawą do wszczepienia stymulatora serca. Ponadto w badaniu Holtera możemy  wykryć niedokrwienie mięśnia sercowego. Analiza zapisu Holtera w czasie spoczynku i wysiłku daje nam informacje o wystąpieniu ewentualnego niedokrwienia serca przy wysiłku.
Badanie Holtera polega na założeniu pacjentowi aparatu do zapisywania danych EKG wraz z naklejeniem na powierzchnię klatki piersiowej elektrod do EKG. Pacjent przez całą dobę wykonuje normalne czynności dnia codziennego. Dodatkowo pacjent jest poproszony o zapisywanie pewnych wyjątkowych czynności w określonych porach tak jak na przykład duży wysiłek, spoczynek czy sen. Po wykonaniu zapisu jest on analizowany komputerowo przez lekarza.

Miejsce wykonywania przez naszą Poradnie Kardiologiczną badania Holter: Kielce & Jędrzejów